Councils and Committees

Treasurer Council

Development Committee:

Sandy Diamond
Alex Lieberman

Annual Fund Committee:

Sandy Diamond
Joselyn Ramey

Investment Committee:

Robert Behrendt
Deven Joshi

Audit Committee:

Deven Joshi

Budget Committee:

Josh Kahn
Meredith Fried
Deven Joshi

Financial Oversight Committee:

Meredith Fried
Deven Joshi

No Barriers Member Support Committee:

Meredith Pryzant

Facilities and Operations Council

Cemetery Committee:

Julie Bleicher
Jeff Friedman

Security Committee:

David Friedman
Meredith Fried

Aesthetics/Art Committee:

Bruce Bernbaum
Meredith Fried

Facilities Committee:

Randy Ratner
Brett Deckard
Clergy Liaison: R. Robbins

Technology Committee:

Jon Karp
Brett Deckard

Social Justice Council

Social Justice Council Committee:

Alex Horn
Clergy Liaison: R. Herzog Cohen

Service Projects:

​Sally Rosenberg
Stacey Butler
Alex Horn

Vickery Meadow:

Cheryl Pollman
Nancy Lubar
Alex Horn

Audit Committee:

Sandy Diamond
Joselyn Ramey

Advocacy:

Alice Barnett
Larry Ginsburg
Alex Horn

Community Garden:

Deidre Cizon
Wendy Leanse
Alex Horn

Just Congregations:

Peter Lando
Alex Horn

Youth Council

ECEC Steering Committee:

Rachel Wilson
Shelly Sender
Clergy Liaison: R. Ross

Parent's Association:

Liz Chalfant
Abby Hoak-Morton
Shelly Sender

Youth Learning & Engagement Committee:

Lauryn Bloom, Sarah Kaplan
Hannah Rubin-Schlansky
Clergy Liaison: R. Ross

Youth Emanu-El:

Hannah Rubin-Schlansky
Shira Stevenson

Teen Emanu-El:

Cara Hamburger
Shira Stevenson
Clergy Liaison: R. Utley

Youth Inclusion Initiative Committee:

Rhoni Golden
Rabbi Amy Ross

Family Engagement Initiative Committee:

Katrina Gross, Rachel Rosen
Hannah Rubin-Schlansky
Clergy Liaison: R. Ross

Learning and Music Council

Adult Education, Music, Arts & Culture Council Committee:

Rabbi Debra Robbins
Cantor Vicky Glikin

Ongoing Learning Opportunities Committee:

Elise Mikus
Clergy Liaison: R. Robbins

Music, Arts & Culture Committee:

Rachelle Weiss Crane
Clergy Liaison: C. Glikin & Niren

Cinema Emanu-El Committee:

David Zimmerman
Clergy Liaison: R. Robbins

Lectures and Scholars-in-Residence Committee:

Ladd Hirsch
Clergy Liaison: R. Robbins

Archives Committee:

May Sebel
Anjelica Ruiz
Clergy Liaison: R. Robbins

Library Committee:

Ann Bogdanow
Anjelica Ruiz
Clergy Liaison: R. Robbins

Congregational Advancement Council

Board Engagement Committee:

Sandy Diamond

Board Governance Committee:

Meredith Fried

Leadership Development Committee:

Sandy Diamond

Communications Committee:

Erica Drogoszewski

Engagement and Inclusion Council

Older Adults Committee:

Clergy Liaison: R. Robbins

Diversity, Equity and Inclusion Committee (LGBTQ+, JOC, Special Needs):

Alex Horn, Inclusion Coordinator
Clergy Liaison: R. Herzog Cohen, R. Utley, R. Ross

ATID and College Committee:

Clergy Liaison: R. Utley

Engagement Opportunities and Volunteer Development Committee:

Clergy Liaison: R. Robbins

Sukkat Shalom Committee:

Lori Gerard
Teresa Rosenfield
Phyllis Stoup
Meredith Pryzant
Clergy Liaison: R. Ross

Sacred Gatherings Council

Sh'ma Emanu-El and Small Groups Committee:

Barbara Solomon
Alex Horn
Clergy Liaison: R. Herzog Cohen

New Member Integration Committee:

Harold Kolni
Alyssa Fiedelman
Linda Kahalnik
Clergy Liaison: R. Robbins

Welcoming and Hospitality Committee:

Clergy Liaison: R. Robbins

High Holy Days Committee:

Clergy Liaison: R. Robbins